Seks u trudnoći
Nebrojeno puta sam imala upit u ordinaciji o seksu u trudnoći i premalo vremena da se do kraja toj temi posvetim kao paru. Sada je došlo vrijeme da se dotaknemo i te teme jer će mnogima pomoći i uljepšati zajedničko išćekivanje novog člana obitelji.
U trudnoći se promjene ne događaju samo u žene već trudnoću itekako proživljavaju i njihovi partneri. Vrlo često se misli da će vođenje ljubavi u trudnoći naškoditi nerođenom čedu. To, naravno, nije točno. Dijete je intrauterino zaštićeno na nekoliko načina. Prvenstveno se to odnosi na pozitivnu intuiciju majke (i oca), debljinu stijenke maternice i trbušne stijenke, čvrstoću majčinog tkiva te plodnu vodu koja kontrolira sve vrste vibracija i pritisaka.
Promjene raspoloženja , strah povezan sa ishodom trudnoće, mučnina, povraćanje i napetost u grudima, promijenjena slika o vlastitom tijelu i ostale promjene u trudnoći su snažni faktori koji utječu na seksualnost žena u trudnoći. Dodamo li tome činjenicu da se u primarnim ginekološkim ordinacijama obično ne razgovara o tom problemu i da postoje i muški faktori koji tome pridonose, seksualni život u trudnoći postaje tabu tema i izvor frustracija za par koji išćekuje svoje dijete.
Učestalost spolnih odnosa pada s trajanjem trudnoće najčešće zato jer se u zadnjem trimestru trudnoće smanjuju želja i uzbuđenje trudnice, pojačava bol, ali i strah od iščekivanja poroda. Muškarci čije žene su trudne i očevi koji imaju malu djecu imaju manju razinu testosterona koji je glavni hormon seksualne želje i libida i kod muškarca i kod žena.
Kod 10-20% žena seksualna aktivnost postaje snažnija u trudnoći, dok kod 50-60% žena ista želja pada u trudnoći. Mnoge se žene smatraju manje atraktivnima što uvelike doprinosi padu interesa za spolne odnose u trudnoći. Ako tome nadodamo smanjen interes partnera i podržavanje ženinog lošeg dojma o sebi, tada u trudnoći takvog para neće biti nježnosti niti će spolnost biti na razini zadovoljavajućeg odnosa. Stav o spolnosti u trudnoći ovisi i o kulturološkim i vjerskim pogledima na život. Početkom trudnoće mnoge žene imaju strah od pobačaja ukoliko bi prakticirale spolne odnose, no ta činjenica za sada nije znanstveno dokazana.
Postoje patološka stanja u trudnoći zbog kojih se ne preporučaju spolni odnosi i u takvim slučajevima bi primarni ginkolog-opstetričar trebao to trudnici i naglasiti. Stanja u kojima se ne preporuča seks u trudnoći su: nerazjašnjiva krvarenja , otvorenost ušća maternice ( to procjenjuje ginekolog-opstetričar prilikom svakog pregleda) , prijevremeni porod u prethodnim trudnoćama i blizanačka trudnoća.
Da bi se smanjio strah od seksualnosti u trudnoći partner bi trebao davati trudnici pozitivne komentare u vezi njenog izgleda ( jer ona ionako ima lošu sliku o sebi obzirom na vidljive promjene tijela) , pružiti joj potporu u stanjima promjene raspoloženja i razgovarati s partnericom oko prihvatljivog seksa s njene strane. S druge strane, partnerice bi trebale izraziti svoju seksualnost na njoj prihvatljiv način i to izreći svom partneru. Jednostavno rečeno, partneri bi svoju seksualnu bliskost trebali riješiti dobrom komunikacijom punom razumijevanja i ljubavi. To bi na izvjestan način moglo unijeti i novu sliku obostranog povjerenja što može pozitivno utjecati i na budući odgoj djeteta.
U našoj ordinaciji partner može biti prisutan prilikom pregleda pri čemu se razgovara i o seksualnosti u trudnoći te prihvatljivosti spolnih odnosa obzirom na opstetričko stanje trudnice.
Martina Jerbić, dr.med.spec. ginekologije i opstetricije